Program naprawy

NR 3

W   STAROGARDZIE   GDAŃSKIM

KWIECIEŃ 2007

PROGRAM JEST UZUPENIENIEM PROGRAMU PROFILAKTYKI .

Program naprawczy dotyczący poprawy efektywności wychowania dzieci obejmujący zjawiska w zakresie eliminowania agresji słownej oraz przeciwdziałania przemocy fizycznej, wynikających z arkusza przeglądu i oceny bezpieczeństwa w szkole z dnia 17 stycznia 2007r.

CELE PROGRAMU:

• ograniczenie zachowań agresywnych, przejawów przemocy fizycznej wśród uczniów
  • uwrażliwianie społeczności szkolnej na kulturę słowa – eliminowanie wulgaryzmów,

agresji słownej

• kształtowanie u uczniów umiejętności konstruktywnego, nieinwazyjnego rozwiązywania konfliktów
  • rozwijanie zdolności radzenia sobie ze stresem
  • kształtowanie umiejętności prawidłowego porozumiewania się

Zaplanowane w ramach programu działania zmierzające do poprawy sytuacji uczniów w zakresie eliminowania agresji słownej i przemocy fizycznej,  rozpoczynają się udziałem wszystkich uczniów w Kampanii Profilaktycznej ‘Zachowaj Trzeźwy Umysł” oraz obchodami Szkolnego Tygodnia Profilaktyki przebiegającego w tym roku pod hasłem „ Lubię siebie, lubię innych”.

Szczegółowy harmonogram działań zmierzających do poprawy bezpieczeństwa uczniów:

ZADANIA

SPOSOBY REALIZACJI

TERMIN

ODPOWIEDZIALNI

ELIMINOWANIE AGRESJI SOWNEJ I FIZYCZNEJ WŚRÓD UCZNIÓW
  • Przystąpienie szkoły do kampanii profilaktycznej „ Zachowaj Trzeźwy Umysł”. Udział uczniów w zaproponowanych przez kampanię konkursach:

kwiecień/maj

Koordynatorzy d/s profilaktyki:

M. Domachowska

K. Gdaniec

• W Tygodniu Profilaktyki wszystkie lekcje wychowawcze poświęcone będą problematyce agresji słownej i fizycznej wśród uczniów, braku tolerancji, obojętności wobec agresywnych zachowań  innych uczniów

cały tydzień

wychowawcy klas

• Klasy VI będą uczestniczyć w pogadankach o treściach profilaktycznych poprowadzonych przez policjantów

w ciągu tygodnia

pedagodzy szkolni

• Klasy IV-VI będą uczestniczyć w spektaklu profilaktycznym przygotowanym przez teatr Kurtyna pt. ”Dlaczego ja”

25.04.07

pedagodzy szkolni

• Klasy I-III , biorące udział w akcji „Czytające Szkoły” będą czytały książki o treściach profilaktycznych, związanych z hasłem Tygodnia Profilaktyki

26.04.07

Wychowawcy klas biorących udział w akcji..

• Uczniowie klas I-IV obejrzą film o treści profilaktycznej pt. „Tajemnica zaginionej skarbonki” Omówienie treści filmu na zajęciach lekcyjnych

w ciągu

tygodnia

J. Osowicka

wychowawcy klas

• Dla uczniów wszystkich klas zorganizowany zostanie konkurs plastyczny pt. „Lubię siebie” o charakterze indywidualnym i klasowym

• Dla uczniów klas IV-VI i chętnych z klasy III odbędzie się konkurs literacki pt. „Lubię siebie” o charakterze indywidualnym

złożenie prac do

26.04.07

klasy I-IIIK. Gdaniec

K. Skiba

klasy IV-VI

J. Rajkowska

nauczyciele j. polskiego

• Dla rodziców i nauczycieli zostanie zorganizowane spotkanie z pedagogiem p. Kamilą Specht-Iwańską  dotyczące treści profilaktycznych: problemów wychowawczych związanych z młodzieżą

08.05.07

wychowawcy klas

• W klasach IV zostaną przeprowadzone zajęcia wychowawcze na temat „Jak rozwiązywać konflikty?”

21.05.07 25.05.07

pedagog szkolny

L. Malkus-Juszczyk

• W klasach VI przeprowadzone zostaną zajęcia wychowawcze dot. tematu „Jak radzić sobie ze stresem?”

21.05.07 -25.05.07

pedagog szkolny

M. Domachowska

• Podczas ostatniego spotkania rodziców z wychowawcami  klas  zostanie poruszona problematyka stosowania przez uczniów agresji słownej (przezywanie, ośmieszanie, wulgaryzmy itp. ) oraz przemocy fizycznej. Wychowawcy przeprowadzą pogadanki na temat zagospodarowania czasu wolnego dzieciom, stosowania kontroli czasu spędzanego przed telewizorem i komputerem. Wychowawcy  wspólnie z rodzicami dokonają oceny  efektywności szkolnego programu wychowawczego oraz programu profilaktyki pod kątem wprowadzenia zamian w przyszłym roku szkolnym.

22.05.07

wychowawcy klas

• Zwracanie uwagi na zachowania agresywne oraz kulturę słowa u uczniów podczas przerw i zajęć lekcyjnych

cały rok szkolny